Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 1 april 2024 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1610 8025  Akvarell Akke Jonsson (1930-2005), Sverige. "Vägen genom Storsjö". Signerad. Akvarell, bildmått: 20x30 cm, yttermått inklusive ram: 38x47 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:55)

1610 7302  Akvarell Albert Theodor Gellerstedt (1836-1914), Sverige. Signerad, daterad Säter 12/6 -86. Akvarell, bildmått: 17,5x12 cm, yttermått inklusive ram: 30x23,5

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:47)

1610 7133  Akvarell Claus Wallner (1926-1979), Tyskland. Signerad, akvarell, 46x63cm, yttermått inklusive ram: 59x78cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 april 2024 09:04)

1610 8389  Akvarell interiör, omkring 1900,25x44 cm, yttermått inklusive ram: 29x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:06)

1610 7307  Akvarell Mårten Eskil Winge (1825-1896), Sverige. "Brita". Signerad, daterad Hardanger -84. Akvarell, bildmått: 14x10 cm, yttermått inklusive ram: 32x28 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:58)

1610 7303  Akvarell Oidentifierad konstnär. Ej signerad, man i turban, omkring 1900. Akvarell, bildmått: 21x17 cm, yttermått inklusive ram: 31x25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:44)

1610 8226  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad G Potter, "Cats plaice restaurant". Akvarell, bildmått: 26x36 cm, yttermått inklusive ram: 41x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:22)

1610 8349  Akvarell Staffan Kronberg (f. 1902), Sverige. "Vitsippsäng". Signerad, akvarell, 21x30 cm, yttermått inklusive ram: 48x53 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:47)

1610 8331  Appliquer ett par, Louis XV-stil. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:08)

1610 8300  Bänk Ocean House. Längd: 119 cm, djup: 39 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:53)

1610 8409  Barstol Böjträ. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:11)

1610 8350  Bestick 12 st (6 + 6) MGAB & PLATA, silver, modell Birgitta, gafflar Längd: 15 cm, skedar Längd: 18 cm, Vikt: 420 g ca

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:07)

1610 8412  Blandteknik 3 st, från skissblock, 1867, bland annat Öregrund & Kungsträdgården, oramade, oramade lösa blad, 14x23 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:04)

1610 8347  Blandteknik Markus Kasemaa (1972). Signerad, daterad 1994, komposition. Diameter: 30 cm, yttermått inklusive ram: 45x44 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:42)

1610 8179  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Barnporträtt, ej signerad. Blandteknik, bildmått: 26x21 cm, yttermått inklusive ram: 39x34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:52)

1610 8346  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Estland, Signerad. "Klassikalised Poosid" Blandteknik på duk, 58x71 cm, yttermått inklusive ram: 71x84 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:58)

1610 8416  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, blandteknik, flicka, bladets mått: 19x14,5, yttermått inklusive ram: 33x27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:09)

1610 8056  Blomstervaser med glasinsats, nysilver, 3 st. Höjd: 16- 37 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:40)

1610 7235  Blyerts Albert Theodor Gellerstedt (1836-1914), Sverige. Väderkvarn, Monogramsignerad. Bildmått: 30x19 cm, yttermått inklusive ram: 52x42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:46)

1610 1021  Blyerts Norval Morrisseau (1931/32-2007), "Ojibwa Faith hope and charity". Bladets mått: 23x29 ca. Yttermått inklusive ram: 45x51 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:57)

1610 8128  Bokhylla 1940-tal, ett hyllplan, två lådor samt dörr med bakomliggande hylla, björkfanér Bredd: 130 cm. Djup: 26 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:17)

1610 8430  Bokhylla mahogny. Bredd: 100 cm, djup: 25 cm, höjd: 95 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:18)

1610 8429  Bokhylleskåp Funkis, Björk. Bredd: 85 cm, djup: 26 cm, höjd: 61 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:10)

1610 8284  Bokverk John Bauers bästa, 33x29 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:37)

1610 8188  Bord omkring 1900, snördekor. Diameter: 76 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:43)

1610 8010  Bordsfotogenlampa omkring 1900, majolika. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:15)

1610 8289  Bordslampa glaserad keramik. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:33)

1610 8287  Bordslampa Keramik. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:38)

1610 8013  Bordslampa Koppar med glasskärm, Jugend. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:20)

1610 8285  Bordslampa mässing / glas / läder. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:44)

1610 8280  Bordslampa Strindbergsmodell, jugend, floral dekor, smidesjärn. Höjd: ca 49 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:50)

1610 8286  Bordslampfötter ett par, omarbetade krukor. Oxblodsglasyr, Höjd: 40-42 cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:26)

1610 7495  Bordslampor Ett par, glas, Flygsfors. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:59)

1610 8034  Bordslampor ett par, porslin med rund fot i svärtat trä Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:37)

1610 7421  Bordspendyl mässing. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:56)

1610 8282  Bordsramar 4 st, mässing. Höjd: 10-25 cm, bredd: 6-15 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:59)

1610 8382  Bordstabletter 4 st, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, 30x40 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:22)

1610 8175  Bordsur David Nilsson, Stockholm. Rokokostil. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:03)

1610 7385  Brevpress ankare på träsockel, mässing. Längd: 22 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:32)

1610 8334  Bricka jugendstil, design: Monica Backström (1939-2020), Sverige. Längd: 50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:51)

1610 8234  Bricka nysilver. Längd: 51 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:39)

1610 8425  Brickbord Rokokostil. Bredd: 76 cm, djup: 58 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:37)

1610 7525  Byrå 1800-tal, mahogny. Bredd: 101 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:27)

1610 7149  Byrå Louis XV-stil, med stenskiva. Bredd: 66 cm. Djup: 33 cm, höjd: 81 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:10)

1610 7521  Byrå mahogny. Bredd: 84 cm. Djup: 45 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:25)

1610 8149  Byrå omkring 1900,4-lådor. Bredd: 105 cm, djup: 47 cm, höjd: 105 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:32)

1610 8162  Byrå sengustaviansk stil, mahogny. Bredd: 95 cm. Djup: 46 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:54)

1610 8138  Byrå Sengustaviansk, furu. Bredd: 107 cm. Djup: 52 cm, höjd: 81 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:12)

1610 8428  Byrå Sengustaviansk, stil, 1800-tal, mahogny. Bredd: 97 cm, djup: 50 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:58)

1610 8189  Cafébord Senare skiva i ek. Underrede i metall. Diameter: 64 cm. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:37)

1610 8404  Caféstolar 2 st, "Thonet", Etiketterade, formpressad sits & rygg

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:02)

1610 8299  Caféstolar 4 st, "Chausey"

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:47)

1610 8390  Carborundumetsning Teodor Radic. Signerad, numrerad ea, yttermått inklusive ram: 67x52 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:26)

1610 8006  Damast linne, 225x640 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:13)

1610 8353  Dekorelement 1800-talets mitt, spegelunderrede. Längd: 77 cm. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:53)

1610 7473  Dekorelement Kina, snidat trä, förgyllt, 25x44 cm, yttermått inklusive ram: 37x57 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:43)

1610 8052  Diorama Fullriggare, Eesti, 51x34 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:23)

1610 8243  Dockskåpsmöbler diverse, soffor, bord, sängar, kök m. M.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:19)

1610 8198  Eldset metall. Höjd: 101 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:36)

1610 8049  Emaljmålning Ole Hammeleff (1913-1989), Danmark. Danmark, stilleben. Bildmått: 28x35, på träskiva: 37x44 cm, oramad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:23)

1610 8043  Etsning Stig Borglind (1892-1965), Sverige. Blomsteräng. Signerad, 18x19 cm, yttermått inklusive ram: 40x32 cm. Signerad

1610 8237  Färglitografi 2 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, färglitografi, yttermått inklusive ram: 52x61-48x70 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:04)

1610 8071  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Flöjtspelande clown. Signerad, numrerad 272/290. Färglitografi. Bladets mått: 60x39 cm, yttermått inklusive ram: 74,5x53 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:50)

1610 8109  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Kvinna med cigarett. Signerad, numrerad 167/290. Färglitografi. Bladets mått: 61x39 cm, yttermått inklusive ram: 74x53 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:10)

1610 8240  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad PT, daterad 1974. Färglitografi, bildmått: 46x36 cm, yttermått inklusive ram: 67x53 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:28)

1610 8171  Färglitografi Curt Hillfon (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 129/150. Färglitografi, bildmått: 77x59 cm, yttermått inklusive ram: 88x70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:59)

1610 8070  Färglitografi Hans Wigert (1932-2015), Sverige. Signerad, numrerad 65/99, Gökunge, 39x47 cm, yttermått inklusive ram: 58x65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:33)

1610 8072  Färglitografi Jan Grantorp (f. 1952), Sverige. Utsikt mot Södermalm. Signerad, numrerad 86/350. Färglitografi. Bladets mått: 34x38 cm, yttermått inklusive ram: 52x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:46)

1610 7067  Färglitografi Olle Ängkvist (1922-2006), Sverige. Signerad, numrerad 133/160. Färglitografi, bildmått: 47x53cm, yttermått inklusive ram: 60x66cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:58)

1610 8103  Färglitografi Örjan Wikström (f. 1948), Sverige. Parkbänk. Signerad, numrerad 11/35. Färglitografi. Bladets mått: 49x64 cm, yttermått inklusive ram: 53x68 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:49)

1610 8036  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige, färglitografi, daterad . Signerad, numrerad 69/90, Bladets mått: 58x77 cm, yttermått inklusive ram: 61x80 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:02)

1610 8069  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. EA upplaga. Färglitografi, bildmått: 44x29 cm, yttermått inklusive ram: 62x47 cm. Signerad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:21)

1610 6069  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 65/210. Färglitografi, bildmått: 60x79 cm, yttermått inklusive ram: 79x97 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:06)

1610 8104  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad Ea. Färglitografi. Bladets mått: 42x29 cm, yttermått inklusive ram: 61x47 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:33)

1610 8388  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad. Färglitografi, Fast sjömärke, bildmått: 27x23 cm, yttermått inklusive ram: 43x34 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:31)

1610 7041  Färglitografi Thage Nordholm (1927-1990), Sverige. Signerad, numrerad 145/250. Färglitografi. Bladets mått: 45x56cm, oramad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:44)

1610 8112  Färglitografier 2 st, Anders Palmér (f. 1958), Sverige. Får. Signerad, numrerad 195-290 Upplaga, yttermått inklusive ram: 40x51 - 44x49 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:41)

1610 8110  Färglitografier 2 st, Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Texter Av Cornelis Vreeswijk. Signerad, numrerad 295-upplaga. Färglitografi, bildmått: 45x35 cm, yttermått inklusive ram: 66x53 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:47)

1610 8254  Färglitografier 2 st, Jan Naliwaiko. Signerad, numrerad 80/150,89/150, ej ramade, oramade lösa blad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:48)

1610 8296  Färglitografier 2 st, Ulf Göthman (f. 1945), Sverige. Druvor. Signerad, numrerad 290-upplaga. Färglitografi, bildmått: 19x15 cm, yttermått inklusive ram: 39x32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:53)

1610 8238  Färglitografier 3 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerade, färglitografi, yttermått inklusive ram: 48x39-56x49 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:49)

1610 6431  Färglitografier 5 st i mapp, Jordi Arkö (f. 1951), Sverige. Dalaupproret 1743. Signerad, färglitografi, numrerad 44/120. Bladets mått: 46x31, oramade lösa blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:11)

1610 7146  Fat 5 st, Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP. Diameter: 14,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:46)

1610 8261  Fat Blad, Rörstrand. Längd: 35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:38)

1610 8019  Fat Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Längd: 21 cm, djup: 21 cm, höjd: 5 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:10)

1610 8265  Fåtölj med fotpall, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Pernilla, klädsel i canvas. Firma Karl Mathsson, Värnamo. Brännstämplad 1967

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:51)

1610 8362  Fåtölj Velourklädsel. Längd: 104 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:43)

1610 8192  Fåtöljer Ett par, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Karin, Dux. Fåtöljer, ett par. Stomme av förkromade stålrör, plymåer och armstöd i canvas, trissor, sitthöjd 35 ca, bredd 74 cm

S�ldes f�r 17.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:54)

1610 8187  Fåtöljer Ett par, rotting

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:24)

1610 7348  Figuriner 2 st, Meissen. Höjd: 9,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:02)

1610 7140  Figuriner 4 st, 3 st, Nadal (3 st) + 1 st Lladro, Spanien. Höjd: 18-24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:19)

1610 8251  Fotogenlykta metall / glas, "Bosun Light, Graet Britain". Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:30)

1610 8007  Gardiner 3 längder, "Tuvorna", Gocken Jobs, 108x178 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:40)

1610 8153  Gjutjärnsgryta längd: 41 cm, djup: 30 cm, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:12)

1610 8277  Glasservis 50 del ca, på fot. Höjd: 8,5-14 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:15)

1610 8309  Golvlampa mässing, Barockstil. Höjd: 145 cm

1610 8368  Golvlampa mässing, höj- och sänkbar. Höjd: 130-186

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:27)

1610 8163  Golvlampa /lykta smide och glas. Höjd: 170 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:16)

1610 8366  Golvlampfot mässing, höj- och sänkbar. Höjd: 117-165

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:18)

1610 8354  Golvlampor Ett par, svartlackad fot, skärm med fransar. Diameter: 44 cm. Höjd: 200 cm ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:18)

1610 8169  Golvstaffli 2 st, trä. Höjd: 133 cm - 200 cm, höj - och sänkbar

1610 8203  Golvur 1800-tal. Höjd: 188 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:07)

1610 8307  Golvur Gustaviansk stil. Höjd: 210 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:32)

1610 8365  Golvvas Vallåkra. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:51)

1610 8376  Gouache Sándor Halász-Szabó. Signerad, daterad -87, ryttare, 50x41 cm, yttermått inklusive ram: 60x52 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:07)

1610 8005  Grafiska blad modell äldre, diverse lösa blad

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:17)

1610 8411  Grafiskt blad Utsikt från Stockholms slott 1898, (eftertryck). Bildmått: 22x35 cm, yttermått inklusive ram: 33x42 cm. Ej signerad

1610 7127  Gungstol Thonet, rotting

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:38)

1610 8224  Halvmodell Båt, trä, 15x69 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:22)

1610 8194  Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 105 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:29)

1610 8301  Hylla Ocean House. Bredd: 119 cm. Djup: 31 cm, höjd: 82 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:37)

1610 8317  Jardiniere Mässing/pressglas. Längd: 62 cm, höjd: 29 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:58)

1610 7219  Jardiniere Tidigt 1900-tal, färgat glas. Längd: 33 cm, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:07)

1610 8242  Jordglob på träsockel, Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:18)

1610 8219  Juldekorationer 8 st. Georg Jensen, i originalask. Längd: 4-9 cm, djup: 1-6 cm, höjd: 4-9 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:56)

1610 8218  Juldekorationer Georg Jensen, 5 delar, granar. Längd: 12,5-20 cm, hjärtan: 5,5cm breda.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:21)

1610 8397  Kaffegods Blå Blom, Gustavsberg

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:32)

1610 8335  Kaffeskedar 12 st, Skandia silver Haga. Längd: 12,5 cm, Vikt: 160 g ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:09)

1610 8084  Kamferkista Asien, rikligt skuren reliefdekor. Bredd: 104 cm, bredd: 51 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:59)

1610 8217  Kammarljusstake mässing. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:25)

1610 8332  Kandelabrar ett par, porslin och mässing. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:10)

1610 8173  Kandelabrar Ett par, Sent 1800-tal, Dufva, Stockholm, Nysilver. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:15)

1610 8100  Kanna + glas, 13 delar, Kaj Franck (1911-1989), Finland. "Kartio", Iittala. Höjd: 8-21,5

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:00)

1610 8099  Kanna Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Optica, Orrefors. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:28)

1610 8204  Kanna Rostfritt stål, Henning Koppel för Georg Jensen. Höjd: 25 cm, originalkartong medföljer

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:18)

1610 7359  Karaffer + skål, 7 delar, Kristall. Höjd: 25-40 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:14)

1610 8220  Karmstol Axel Larsson (1898-1975), Sverige. För Bodafors

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:43)

1610 7237  Karmstol Karl-Erik Ekselius, JOC Vetlanda

1610 7245  Karmstol Lena Larsson, Grandessa, Nesto, Höjd: 90 cm. Bredd: 60 cm ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:20)

1610 8199  Karmstolar + stolar, 3 + 2 st, rokokostil, 1900-tal, bemålade

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:49)

1610 8113  Karmstolar Ett par, Louis XV-stil, skuren dekor, klädsel i plysch, med pärlspik. Bredd: 66 cm. Höjd: 90 cm, sitthöjd 44 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:41)

1610 7330  Karta Gravyr, Kina, yttermått inklusive ram: 41x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:47)

1610 8077  Karta Stockholm 1733, Bengtssons litografiska tryckt 1953 cm, yttermått inklusive ram: 79x94 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:47)

1610 8164  Kassaapparat modell äldre, National Dayton Ohio. Längd: 61 cm, djup: 44 cm. H 54 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:19)

1610 8166  Kassaapparat modell äldre, National. Längd: 63 cm. Djup: 42 cm. H 58 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:15)

1610 8172  Kökspall Anderstorps Werkstads AB (AWAB), 1950, kromad stomme, röd. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:33)

1610 8037  Kolonnljusstake sten, med ljushållare och kvadratisk fot i mässing. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:52)

1610 8094  Kopparbalja + hink, 2 delar, koppar. Längd: 49 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 20 - 25 cm, diameter: 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:50)

1610 8092  Kopparföremål 7 delar, Bland annat stor kaffekanna. Höjd: 3-36 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:09)

1610 8333  Kuverttallrikar 12 st, Vitmetall. Diameter: 30 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:58)

1610 8011  Lampett trä, 1700-tal, omarbetad. Höjd: ca 35 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:08)

1610 8248  Leksaksbil Schuco, "Avståndsstyrda bilen", originalkartong medföljer. Längd: 10 ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:51)

1610 8075  Ljushållare/lyktor 5 st, Claesson Koivisto Rune, Kin, Skultuna, delvis vitlackad mässing. Höjd: 4 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:36)

1610 8422  Ljuskrona Empirestil. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:25)

1610 7439  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:34)

1610 8418  Ljuskrona omkring sekelskiftet 1900. Höjd: ca 70 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:48)

1610 8394  Ljusstakar 3 st, Ivar Ålenius Björk (1905-1978), Sverige. Liljan, mässing, Ystad metall, Sverige. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:08)

1610 8252  Ljusstakar Ett par, glaskupor / mässing. Höjd: 51 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:12)

1610 7187  Ljusstake 3-armad, mässing, Olavi Vauras, Finland. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:11)

1610 8247  Ljusstake Erik Jonssons Skara, "Malm". Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:32)

1610 8074  Ljusstake Gunnar Ander (1908-1976), Sverige. Sjuarmad, metall, ljushållare delvis i koppar. Längd: 27 cm. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:12)

1610 8215  Ljusstake mässing, Maria Berntsen, "Glow" för Georg Jensen. Diameter: 30. Originalkartong

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:34)

1610 8253  Lykta mässing, el. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:21)

1610 7119  Mapp Mapp bestående av 12 st blad med tryckta fotografier av Karl Schenker

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:20)

1610 7351  Matbord England, med läderklädd skiva. Längd med 2 iläggsskivor: 198 cm, Bredd: 106 cm. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:14)

1610 7413  Matbord Rokokostil. Bord med två lådor. Bredd: 185 cm. Djup: 86 cm. Höjd: 78 cm

1610 8155  Matservis 50 del ca, Hackefors

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:40)

1610 8337  Matservisdelar Hackefors, Linnea, ca 40 del

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:09)

1610 8089  Matta Kasthall, 200x245

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:50)

1610 8292  Matta kelim, 244x308

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:33)

1610 8432  Matta orientalisk, 118x160 cm

1610 8438  Matta orientalisk, 123x208 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:59)

1610 8434  Matta orientalisk, 125x222 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:58)

1610 8433  Matta orientalisk, 128x01 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:14)

1610 8437  Matta orientalisk, 130x205 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:28)

1610 7392  Matta orientalisk, 154x288 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:52)

1610 7378  Matta orientalisk, 170x225 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:55)

1610 7043  Matta Orientalisk, 180x270 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:41)

1610 8095  Matta Orientalisk, Bochara, 135x197 cm

1610 7147  Matta orientalisk, ca 200x300 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:48)

1610 8436  Matta orientalisk, Galleri, 81x290 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:21)

1610 8435  Matta orientalisk, Galleri, Assadabad, 83x312 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:15)

1610 8273  Matta orientalisk, Kerman, 112x190 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:13)

1610 8042  Matta Röllakan. 120x175 cm, Signerad MJ

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:15)

1610 8040  Matta Ull, 86x240 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:23)

1610 8245  Mattallrikar + skålar, 12 + 2 delar, Mateus, Portugal, diameter: 24 - 31

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:16)

1610 8303  Modelljärnväg / tåg Parti Fleischmann, Tyskland, tåg, räls, topografi, 2 lok, 3 vagnar, 16 byggnader, transformator. Längd: 3-14 cm, djup: 3-8 cm, höjd: 4-18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:25)

1610 8384  Musikelektronik 5 delar, B&O Bang & Olufsen, Beomaster 3300,1986, skivspelare, förstärkare, kassettdeck, ett par högtalare, fjärrkontroll. Längd: 42-61,5 cm, djup: 24,5-32,5 cm, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:25)

1610 8035  Nattygsbord Ett par, med låda i sarg, tidningshylla. Bredd: 38 cm, djup: 50 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:46)

1610 8364  Oljemålning 1800-tal, Kreatur. Signerad. Olja på duk, 17x24 cm, yttermått inklusive ram: 34x41 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:25)

1610 8408  Oljemålning August Malmström (1829-1901), Kustmotiv. Signerad. Olja på duk, 22x14 cm, yttermått inklusive ram: 29x21 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:44)

1610 8367  Oljemålning August Sedelin (1850-1910), Sverige. Jaktmotiv. Signerad, daterad 1900. Olja på pannå, 26x38,26x37 cm, yttermått inklusive ram: 37x48 cm

1610 8260  Oljemålning Birger Birger-Ericson (1904-1994), Sverige. Signerad, med dedikation av konstnären a tergo, ansikten. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 51x61 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:09)

1610 8183  Oljemålning Bo von Schwerin (1881-1940), Sverige. Drottningholms slott. Signerad. Olja på duk, 21x31 cm, yttermått inklusive ram: 32x42 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:32)

1610 8221  Oljemålning Carlo Maggi, alplandskap. Signerad. Olja på duk, 68x148 cm, yttermått inklusive ram: 89x168 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:58)

1610 8308  Oljemålning David Wallin (1876-1957), Sverige. Damporträtt. Signerad. Olja på duk, 64x53 cm, yttermått inklusive ram: 84x72 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:19)

1610 8015  Oljemålning Elisabeth Ekwall, ej signerad, Stilleben. Olja på duk, 53x42 cm, yttermått inklusive ram: 62x52 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:23)

1610 8230  Oljemålning Emile Laborne, landskap. Signerad. Olja på duk, 26x19 cm, yttermått inklusive ram: 43x36 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:04)

1610 8059  Oljemålning Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Face off". Signerad. Akryl på duk, 60x40 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:59)

1610 8182  Oljemålning Joakim Lindgren, "Vårvinter". Monogramsignerad, daterad 1992. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 25x26 cm

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:55)

1610 8324  Oljemålning John Carlsson (1896-1979), Sverige. Signerad, daterad -71, Djurgårdsbron. Olja på pannå, 45x53 cm, yttermått inklusive ram: 57x66 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:51)

1610 1032  Oljemålning Julius Olsson (1864-1942), Storbritannien. "The Approaching fall", kust med klippor. Signerad. Olja på duk, 120x150 cm, yttermått inklusive ram: 151x187 cm

S�ldes f�r 40.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:29)

1610 8314  Oljemålning Lee Reynolds (f. 1936), USA. Signerad, skyskrapor. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 123x153 cm

1610 8046  Oljemålning Louis Zelig (1894-1993), Sverige. Signerad, blomsterstilleben. Olja på pannå, 52x33 cm, yttermått inklusive ram: 63x44 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:20)

1610 8123  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Fiskare på strand. Ej signerad. Olja på duk, 40x60 cm, yttermått inklusive ram: 60x80 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:31)

1610 8178  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal. Ej signerad. Olja på duk, 24x19 cm, yttermått inklusive ram: 38x33 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:18)

1610 8026  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben. Ej signerad. Olja på pannå, 44x36 cm, yttermått inklusive ram: 60x52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:26)

1610 7430  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1800-tal, Marin. Olja på pannå, 15x26 cm, yttermått inklusive ram: 23x34 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:07)

1610 8323  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Rooth, blomsterstilleben. Olja på pannå, 40x43 cm, yttermått inklusive ram: 48x52 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:03)

1610 7463  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Hamnmotiv. Olja på duk, 58x99 cm, yttermått inklusive ram: 77x18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:12)

1610 8121  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Interiör med par. Olja på duk, 27x35 cm, yttermått inklusive ram: 46x55 cm

1610 8414  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Skogsmotiv. Signerad, daterad 1867. Olja på duk, 32x22 cm, yttermått inklusive ram: 38x28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:52)

1610 8304  Oljemålning Rolf Mellström (1896-1953), Sverige. Signerad, daterad 1945, fåglar. Olja på pannå, 109x238 cm, yttermått inklusive ram: 120x251 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:45)

1610 8131  Oljemålning Signe Skeppstedt, blomsterstilleben. Signerad, daterad 1964. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 73x67 cm

1610 8209  Oljemålning Signerad V Nordström, Fiskeläge. Olja på duk, 50x70 cm, yttermått inklusive ram: 63x83 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:23)

1610 8315  Oljemålning Tore Dahlö. Signerad, daterad -58, kustmotiv. Olja på duk, 34x43 cm, yttermått inklusive ram: 53x62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:04)

1610 8401  Oljemålning Ulf Röll Larsen (f. 1948), Danmark. Komposition. Signerad. Oljemålning. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 104x84 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:12)

1610 7199  Palmbladsmanuskript 5 st, Sri Lanka. Längd: 17-58 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:30)

1610 8004  Parti grafik modell äldre, oramade lösa blad, Kopparstick, litografier, bildmått

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:11)

1610 8343  Parti silver 5 delar, l 15 -21,5 cm, Vikt: 270 g ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:17)

1610 8359  Parti silversmycken Diverse, bland annat hänge och örhängen Karl Laine, Finland, Bruttovikt: 100 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:51)

1610 8356  Parti smycken diverse, 5 broscher, armband, hänge, ring, 3 halsband varav ett Tennung

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:27)

1610 8249  Parti snobben 18 st, samling snoopy från McDonalds Happy meal. Höjd: 8,5 - 17,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:28)

1610 8258  Pennvässare metall, El Casco, Spanien. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:04)

1610 8002  Piedestal höjd: 92 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:47)

1610 8291  Plafond Kristallkupa, diameter: 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:24)

1610 8096  Plåtburkar 3 st, modell äldre. Höjd: 24-26 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:24)

1610 8195  Pottskåp omkring 1900, stenskiva. Bredd: 38 cm, djup: 38 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:52)

1610 8196  Pottskåp Sent 1800-tal, stenskiva. Bredd: 36 cm, djup: 44 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:28)

1610 7416  Praktkannor ett par, 1800-talets slut. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:52)

1610 8031  Resväskor 2 st, klädd med läder, präglat motiv av drake. Längd: 60 cm. Djup: 22 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:56)

1610 8186  Rockhängare rotting. Längd: 100 cm, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:55)

1610 8154  Sabel 1800-tal, i balja. Längd: 102 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:51)

1610 8184  Sabel ej balja, Sverige. Längd: 107 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:36)

1610 8136  Sabel längd: 104 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:02)

1610 8146  Sabel Svalling. Längd: 113 cm

1610 8137  Sabel Svalling. Längd: 114 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:04)

1610 7524  Salongsbord intarsia, 1800-tal. Bredd: 78 cm, djup: 57 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:30)

1610 8274  Salt- och pepparkar Aksel Sigvald Nielsen, Aksini, Danmark, bemålad stengods. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:38)

1610 8076  Saltskålar med tillhörande skedar, 2 st, Alvar Alto, Iittala, Savoy, glas. Längd: 10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:02)

1610 8032  Samekniv Paul Larsson, Järpbyn. Horn och läder, stiliserad dekor, monogramsignerad PL. Längd: 19,5. -24 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:02)

1610 8157  Såsskål silver, Palmgren, Stockholm, 1861. Diameter: 19,5 cm, höjd: 10 cm, vikt: 470g ca

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:13)

1610 7029  Sekretär Längd: 110 cm. Djup: 45 cm, höjd: 108 cm, nyckel

1610 8393  Serveringsvagn Rostfritt. Längd: 98 cm, djup: 57 cm, höjd: 86 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:26)

1610 8355  Servisdelar 40 delar, Wedgwood, Napoleon ivy

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:50)

1610 8126  Silversmycken 6 delar, 2 ringar med rosenkvarts och bergkristall, 2 broscher, 2 halsband, bland annat Kirsti Gulsrud Karasjok, bruttovikt: 45 g.

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:00)

1610 8027  Sjalar 2 st. Kenzo, ull. Längd: ca. 175

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:02)

1610 8339  Skål + tänger 3 delar, silver. Längd: 10-15. Vikt: 120 gr ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:48)

1610 8342  Skål med hänkel (sk), + skedar 12 st, Silver 0,800. Höjd: 18 cm, vikt: 435 gr ca

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:33)

1610 1003  Skål Rörstrand fajans, märkt Rör 24/5 67 EL, (1767), 24x24. Höjd: 6,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:21)

1610 8340  Skål silver, sterling, Mexico. Längd: 30 cm, höjd: 6 cm, vikt: 450 gr ca

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:50)

1610 8338  Skål silver. Diameter: 14 cm, höjd: 7,5 cm, vikt: 205 gr ca

1610 7215  Skål Stengods, Bo Scullman (f. 1946), Sverige. Diameter: 29. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:04)

1610 8125  Skålar 2 st, silver, bland annat MGAB Eric Löfman. Diameter: 12-14,5 cm, vikt: 260 g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:31)

1610 7189  Skålfat Ett par, Kina, glaserad keramik. Diameter: 28 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:27)

1610 8147  Skänk Sent 1800-tal, furu. Bredd: 84 cm, djup: 31 cm, höjd: 102 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:49)

1610 8144  Skåp mahogny. Bredd: 81 cm, djup: 43 cm, höjd: 110 cm, nyckel

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:11)

1610 8161  Skåp omkring 1800, ek. Bredd: 78 cm. Djup: 49 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:24)

1610 8305  Skåp Rokoko. Bredd: 117 cm, djup: 47 cm, höjd: 202 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:05)

1610 7376  Sked silver, Ryssland. Längd: 20 cm, vikt: 57 gr

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:47)

1610 8114  Skolkarta Mellersta Sverige, trycks på Nordstedt & Sönder Förlag. Bredd: 190 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:40)

1610 8193  Skrivbord 1940-tal, ek. Bredd: 190 cm, djup: 90 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:08)

1610 8174  Skrivbord Gustaviansk stil, omkring 1900, mahogny. Bredd: 122 cm. Djup: 70 cm, höjd: 77 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:44)

1610 7481  Skrivbord Jugend, Bemålat. Bredd: 114 cm. Djup: 58 cm. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:36)

1610 7158  Skulptur Alf Ekberg (f. 1945), Sverige. Signerad -88. Stengods, patinerad yta, delvis förgylld. Även signerad på träsockel. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:07)

1610 7410  Skulptur Ängel, metall/sten. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:37)

1610 8106  Skulptur Franklin Mint, Drake. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:51)

1610 8115  Skulptur Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Glas. Diameter: 22 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:19)

1610 1019  Skulptur Hans Hedberg (1917-2007), Sverige. Ägg, Biot, Frankrike. Starkeldsfajans, signerat HHg. Svartmålat trebent ställ. Höjd: 14 ink ställning

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:45)

1610 8017  Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Johanna ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 21:02)

1610 8380  Skulptur mässing, Springare, Orientalisk. Längd: 21 cm, höjd: 17 cm

1610 7072  Skulptur mässing, tupp. Höjd: 44cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 april 2024 05:39)

1610 8272  Skulptur Oidentifierad konstnär. Brons. Signerad, numrerad 2/8. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:31)

1610 8045  Skulptur Paul Hoff (f. 1945), Gustafsberg, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), Sverige. Säl. Längd: 24 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:29)

1610 7364  Skulptur Tax, patinerad brons, Längd: 8 cm

1610 8383  Skulptur Theodore Schoop, Man, Signerad i godset. Höjd: 43 cm

1610 7387  Skulptur i glas på stensockel. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:38)

1610 8257  Skulpturer 4 st, djur, bland annat dalahästar. Höjd: 9-23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:54)

1610 8082  Skulpturer Ett par, Fohundar, Kina, blåglaserad keramik. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:38)

1610 8200  Slagbord 1800-tal, furu. Bredd: 37 + 2x70, djup: 119 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:38)

1610 8345  Smörgåsgafflar 12 st, silver (830). Längd: 14,5 cm. Vikt: 210 g ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:32)

1610 8290  Smyckeskrin Lackarbete med asiatisk dekor, bemålat trä, lådor, spegel och speldosa. Längd: 34 c cm. Djup: 14 c cm. Höjd: 19-29 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:28)

1610 7527  Soffa 1800-tal, mahogny, intarsia. Längd: 195 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:29)

1610 8140  Soffa tidigt 1800-tal, Lindome. Längd: 195 cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:27)

1610 8086  Soffbord Underrede i järnsmide, bordsskiva i kolmårdsmarmor. Bredd: 150 cm, djup: 70 cm, höjd: 44 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:52)

1610 8180  Soldatmössa modell äldre. Längd: 23 cm, djup: 18 cm, höjd: 11,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:29)

1610 8150  Spegel empirestil, omkring 1900, målad dekor 89x49 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:53)

1610 8235  Spegel Förgylld ram, yttermått inklusive ram: 51x43 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:55)

1610 8279  Spegel förgylld, 1800-tal. Höjd: 182 cm, bredd: 70 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:59)

1610 8156  Spegel Gustaviansk stil, 130x53 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:29)

1610 8233  Spegel omkring 1900 cm, yttermått inklusive ram: 45x72 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:45)

1610 8288  Spegel oval med konsol, förgylld. Höjd: 45 cm, konsolens, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:34)

1610 8310  Spegel Renässans-stil, Italien, 106x80 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:32)

1610 8298  Spegel skulpterad selbåge, trä, 63x46 cm

1610 8133  Spegellampett Empire, senare glas, yttermått inklusive ram: 42-48x60 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:19)

1610 8330  Spegellampetter ett par, Trä, 1920-tal, 43x10 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:30)

1610 8160  Spelbord Nyrokoko, rotfanér, (ej utfällbar skiva), l 90 cm. Djup: 44 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:25)

1610 8259  Ställning / press trä. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:59)

1610 7324  Starkvinsglas 11 st, slipad dekor. Höjd: 14 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:38)

1610 8269  Stekfat 2 st, Kina, Blåvitt kompaniporslin. Längd: 33-40 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:03)

1610 8078  Steltonset 4 delar, 2 mjölkkannor + 2 sockerskålar, Arne Jacobsen och Erik Magnussen, stål och plast, Diameter: 5-11 cm. Höjd: 5,5 - 9,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:40)

1610 8262  Stengods 4 delar. Höjd: 5-8 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:23)

1610 8177  Stol Senbarock, Lädersits

1610 8268  Stolar 3 st. Nyrokoko

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:09)

1610 7028  Stolar Ett par

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:03)

1610 8033  Stolar Ett par, björk

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:11)

1610 8061  Stolar Ett par, Karl Johan, skuren dekor i ryggbricka, björk

1610 8130  Stolar Ett par, Rokoko, bemålade

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:57)

1610 8392  Stolar Ett par, Rokoko, bemålade

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:16)

1610 8135  Stolar ett par, sengustaviansk stil

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:44)

1610 7379  Stolar ett par, Sengustavianska

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:18)

1610 7074  Stolar Ett par, Vidar Malmsten "Kaj".

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:09)

1610 8341  Supkoppar 5 st, silver. Höjd: 8 cm, vikt: 185 gr ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:40)

1610 8132  Sybord Sengustavianskt, provinsiellt, Björk / Björkrot. Bredd: 48 cm, djup: 36 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:29)

1610 8190  Taburetter Ett par, Karl Johan, bemålade, omklädda. Längd: 46 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:10)

1610 8210  Takarmatur Fabbian Beluga, Italien. Längd: 22 cm bredd 11 cm, kom och kristallglas. Längd: cm

1610 7518  Takarmatur Venetiansk stil. 6 ljusarmar, dekor av blomster, glas. Diameter: 76 cm. Höjd: 80 cm ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:26)

1610 8241  Takfotogenlampa med ljusarmar, mässing. Diameter: 70 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:51)

1610 7355  Tallrik Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Löja, Gustavsberg 1948-1962, flintgods med målad dekor av fiskar. Diameter: 24,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:09)

1610 8176  Tallrikar 14 st, Rosenthal, Bemålade, Landskapsvapen, diameter: 25 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:39)

1610 8158  Tallrikar 22 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen, 10 + 10 + 2 delar. Diameter: 19-22,5 cm

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:55)

1610 7500  Tallrikar 3 st, Kina, Blåvitt kompaniporslin. Diameter: 23 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:06)

1610 8266  Tallrikar 4 st, Famille Rose, Kina, diameter: 22 ca

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:13)

1610 7489  Tallrikar 6 st, Firma Svenskt Tenn, 1950-tal. Diameter: 22 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:13)

1610 7499  Tallrikar Ett par, Kina, Blåvitt kompaniporslin, omkring 1800, diameter: 24 ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:05)

1610 8246  Tallrikar & skålar 26 delar, Matheus, Portugal. Diameter: 19-40 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:30)

1610 8003  Tavlor 8 st, äldre grafik, yttermått inklusive ram: 30x24 - 53x43 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:15)

1610 8406  Termoskanna + skål, Stelton & Iittala. Längd: 31 cm, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:45)

1610 8208  Termoskannor 2 st. Rostfritt stål, Bernadotte Chrome, Georg Jensen. Höjd: 19-24 cm. Originalkartonger medföljer

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:04)

1610 8053  Textil/ bonad Polen, 87x110 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 21:05)

1610 8122  Textiltavla Irland, "Upstairs Downstairs", by Ulster, Irish linen, oramad, 47x73 cm

1610 8202  Trädgårdsbänksgavlar ett par, Byarum, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:49)

1610 7202  Träskor Ett par, trä / textil, modell äldre. Längd: 23 cm, djup: 7 cm, höjd: 5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:37)

1610 8108  Träsnitt Annie Bergman (1889-1987), Sverige. "Gullris och Rallareros", Handtryck. Signerad. Bildmått: 26x19 cm, yttermått inklusive ram: 40x32 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:58)

1610 8371  Träsnitt Japan, modell äldre. Bildmått: 35x16 cm, yttermått inklusive ram: 51x32 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:10)

1610 8373  Träsnitt Japan, Pärlfiskare, modell äldre. Bildmått: 35x24 cm, yttermått inklusive ram: 50x38 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:25)

1610 8387  Träsnitt Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Såningsman. Signerad. Bildmått: 30x21, yttermått inklusive ram. 38x27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:20)

1610 8016  Tulpanglas 3 st + skål Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 26 cm. Diameter: 21 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:06)

1610 8212  Underlägg mässing, Roos Interior, 20x20. Originalkartong medföljer

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:48)

1610 8159  Uppläggningsfat + kaffekanna mm, 9 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen. Längd: 7,5 cm, djup: 7,5-23,5 cm, höjd: 1,5-24 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:23)

1610 7148  Urna Metall. Höjd: 29 cm. Diameter: 21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:52)

1610 8152  Väggarmaturer ett par, mässing. Höjd: ca 30 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:07)

1610 8141  Vägghörnskåp Bemålat, 1800-tal. Höjd: 105 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:47)

1610 8012  Väggpendyl omkring sekelskiftet 1900, Ek. Höjd: 100 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:03)

1610 8361  Väggplatta Lisa Larson (1931-2024), Sverige. "Gamla Stan" ur serien "Väggplattor", Gustavsberg 1963. Målad och glaserad stengodslera, 28,5x28,5 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:17)

1610 8360  Väggplatta Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gustavsberg, "Sm I Fotboll för damer Folksam cup", 20x22 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:38)

1610 8275  Väggrelief Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 2005 cm, yttermått inklusive ram: 20x20 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:07)

1610 8097  Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Boda, diameter: 16, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:43)

1610 8264  Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Boda. Längd: 12,5 cm, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:38)

1610 8263  Vas Jugend, iriserande glas. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:10)

1610 8080  Vas Kina, dekor av prunus, blåvit glasyr. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:34)

1610 7268  Vas Rörstrand, 1800-talets slut. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:57)

1610 8020  Vas Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Orrefors. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:35)

1610 7007  Vaser 2 st Iittala, Kaj Franck + skulptur. Signerad. Höjd: 10-12 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:15)

1610 8255  Vettar 3 st, trä, modell äldre. Längd: 27-47 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:00)

1610 8256  Vettar 3 st, trä, modell äldre. Längd: 36-40 cm

1610 8381  Vinglas 10 st, Kosta, "Kronoberg", Elis Bergh (1881-1954), Sverige. Höjd: 12,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:34)

1610 8396  Vinglas 5 st, Spiegelau. Höjd: 21,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:54)

1610 8395  Vinglas 6 2 + 2 + 7 st, st, Schott. Höjd: 22 cm ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:11)

1610 8250  Vinglas 9 st, konstglas. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:56)

1610 8098  Vinglas Ett par, Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Orrefors. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:55)

1610 8029  Vinkylare 2 st, aluminium. Längd: 40 cm. Djup: 25 cm, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:11)

1610 8201  Vitrinskåp Asien. Bredd: 80 cm, djup: 35 cm, höjd: 189 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:40)

1610 8091  Vitrinskåp England, mahogny. Bredd: 150 cm. Djup: 43 cm, höjd: 175 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:09)

1610 8088  Vitrinskåp Seethrough Classic White, Newport. Nutida, vitlackat, 4 hyllplan. Bredd: 78 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 223 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 19:14)

1610 7185  Ytterfoder Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Rörstrand, diameter, 34 cm. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 18:07)

1610 8293  Ytterfoder på mässingsfot, porslin. Djup: 19 cm. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 april 2024 20:26)